GenelYurtdışı işlemlerİ
Trend

Vize Başvurusu Nereye Yapılır? Vize Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekli

Puanımız

Herhangi bir nedenle yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin gitmek istedikleri ülkenin resmi kurumlarından aldıkları izin belgesine vize adı veriliyor. Seyahat planı olan birçok kişi vize nasıl alınır sorusunun yanıtını bir hayli merak ediyor. Kişilerin vize işlemi yaptırabilmeleri için öncelikle hangi türden vize almaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Birçok farklı türde vize vardır ve bu vize türüne uygun evrak hazırlamamak alacağınız vizenin reddine neden olabilir. Vizenin türüne göre öğrenci, aile akraba ya da arkadaş ziyareti vizesi, ticari vize, çalışma vizesi, eğitim vizesi vardır.

Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Vize başvuru işlemi için kişilerin gitmek istedikleri ülkelerin büyükelçiliklerine, konsolosluklarına ya da yetkili vize kurumlarına başvurmalıdır. Buradan verilen güncel evrak listesinin doldurulması ve sonrasında ilgili kurumlara teslim edilmesi gerekir.

Bazı ülkelerde randevu şartı vardır. Randevu sırasında sizlere kurum yetkilileri tarafından sorular yöneltilebilir. Bu sorulara vize türüne uygun olarak yanıt vermek vizenizi en kısa sürede alabilmek için büyük bir önem taşır.

Biyometrik parmak izi uygulaması da yine vize randevusu sırasında gerçekleştirilir. Kişiler bu işlemden her beş yılda bir geçmek zorundadır. Bazı ülkelerin vize işlemleri sırasında bu uygulama bulunmuyor.

Vize Başvuru Evrakları Listesi

Vize başvurusu sırasında evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması son derece önemlidir. Bu süreçte mutlaka evrakların güncel olması gerekiyor. Resmi kurumlar sizden standart vize evrakları yanında vize türüne göre ek belgeler de isteyebilirler. Fakat tüm vize başvurularında olması gereken evraklar şunlardır:

l Başvuru formu

l Dilekçe ve davetiye

l İkametgâh belgesi

l Pasaport

l Öğrenciler için öğrenim belgesi

l Çalışanlar için çalışma belgeleri

l Finansal bilgileri gösteren evraklar

Bunların yanında yaşı küçükler için aileden izin belgesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, biyometrik fotoğraf, vize harçlarının yatırıldığını gösteren belgeler vize işlemleri sırasında kişilerin hazırlaması gereken evraklar arasında yer alıyor.

Vize Başvuru Formunun Doldurulması

Vize başvuru formu en önemli evraklardan biridir. Bu form doldurulurken vize türünü mutlaka belirtmeniz gerekiyor. Aynı zamanda pasaport bilgilerinizi ve seyahate dair tüm bilgilerin de bildirilmesi gerekiyor. Başvuru formunun istenilen dil ve yazı kriterlerinde yazılması oldukça önemlidir. Bazı ülkeler online başvuru yapılmasını talep edebilirler. Vize nasıl alınır 2020 sorusunun yanıtını merak eden kişiler bu başvuru formunun zaman zaman güncellendiğini de bilmelidir. Çünkü güncel olmayan form vize reddi anlamına gelir.

Vize Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus pasaportun istenilen kriterlerde olması gerektiğidir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekiyor ve boş sayfası da bulunmalıdır. Kriterlere uygun bir pasaport yoksa kişilerin bu belgeyi yenilemeleri gerekiyor. Pasaport nasıl alınır sorusu da bu açıdan merak edilen bir başka vize konusudur.

Vize sırasında ek evrak talebinde bulunulmuş ise bu evrakların da eksiksiz ve doğru olmasına önem verilmesi gerekiyor. Harçların güncel veriler üzerinden yatırılması ve yatırıldı dekontunu da dosyanıza eklemelisiniz. Başvuru sırasında kurumda ki memurları seyahatten geri döneceğinize de ikna etmeniz önemli bir detaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu