GenelYurtdışı işlemlerİ
Trend

Pasaport Nasıl Alınır?

Puanımız

Pasaport Nasıl Alınır?

Tüm pasaportlar için biyometrik fotoğraf gereklidir. Pasaport harç tutarları ve defter bedelleri her yıl güncellenir. Başvuru yaptığınız tarihteki güncellenen değer üzerinden pasaport defter bedeli ve harç bedelini tüm PTT şubelerine, özel ve devlet bankalarına yatırabilirsiniz. Eğer öğrenci ve 25 yaşın altında iseniz, pasaport alırken sizden harç bedeli istenmeyecektir.

Diplomatik pasaport; TBMM üyelerine, Bakanlar’a, yurtdışında görev yapacak diplomatlara, yüksek statüdeki devlet görevlilerine verilmektedir. Bu pasaportu almak için, hak sahibi iseniz Dışişleri Bakanlığı Pasaport Bölümü’ne ön başvuru yapmanız gerekir. Başvuru sırasında TC kimlik kartı aslı, cüzdan bedelinin yatırıldığına dair makbuz, 2 biyometrik fotoğraf istenecektir.

Hizmet Pasaportu; Yurtdışında ülkemiz adına görevlendirilecek kişiler, milli sporcular hizmet pasaportu alabilecektir. Ancak hizmet pasaportunun süresi, görev süresi ile sınırlıdır. Başvurunuz sırasında; TC kimlik kartı aslı, cüzdan bedelinin yatırıldığına dair makbuz, 2 biyometrik fotoğraf, hizmet pasaportu talep formu, öğrenci olan kişilerin örencilik durumunu gösterir belge, sağlık kurulu raporu istenecektir.

Hususi Pasaport; Devlet adına çalışan kamu görevlilerine, çocuklarına ve 1.dereceden yakınlarına verilmektedir. Bu pasaportun geçerlilik süresi 6 ay- 5 yıldır. Hususi Pasaport başvurusunda matbu pasaport talep formu, TC kimlik kartı aslı, 1 adet biyometrik fotoğraf ve 18 yaşından küçükler için ailenin vereceği muvafakatnameye ihtiyaç olacaktır. Ayrıca şirket sahibi olan ve son 3 yıl içinde devletin belirlediği ihracatı gerçekleştiren kişiler de yeşil pasaport alma hakkını elde etmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport; TC vatandaşları ve KKTC vatandaşları tarafından alınan pasaporttur. Harç bedeli pasaport süresine balı olarak değişir. 6 ay-10 yıl süreyle alınabilir. Umuma mahsus pasaport için; TC kimlik kartı aslı, varsa eski pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, harç ve cüzdan bedelinin ödendiğini gösterir makbuz istenmektedir. 25 yaşının altındaki örencilerden harç bedeli ve cüzdan bedeli talep edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir