GenelGezilecek YerlerTarihi Mekan / Müze
Trend

Sümela Manastırı Sümela Manastırın Nasıl Gidilir?

Puanımız

Sümela Manastırı

Sümela manastırı Karadeniz bölgesinin Trabzon ilinde bulunmaktadır. Sümela manastırı halk arasında “Meryem Ana” adı ile de bilinmektedir.Sümela manastırının  Sümela adını siyah anlamında kullanılan melas kelimesinden alındığı söylenmektedir.Bu ismin koyulmasında ki en büyük neden manastırın ve bulunduğu dağın renginden dolayı olduğu söylenmektedir.

Bir rivayete göre Sümela manastırı 375-395 I.Theodosius tarafından atinadan gelen iki rahip tarafından kurulmuştur.IV.Yüzyılda İmparator Justinianus tarafından manastır olarak genişletilmesi istenilmesi üzerine generallerden Belisarios tarafından tamir edilmiştir.

Sümela manastırının ana girişine dar uzun bir merdiven yardımı ile ulaşılmaktadır. Aynı zamanda manastırın girişinin hemen yanında muhafızların kalmış olduğu odalar  bulunmaktadır. Bu bölümden bir merdiven ile de iç avluya inilmektedir.Sümela manastırını ziyaret etmek isteyenler yaz döneminde 09.00-19.00 kış döneminde ise 08.00-16.00 saatleri arasında Sümela manastırını ziyaret edebilirler.

Sümela Manastırı 2021 Giriş Ücretleri

Sümela manastırına çoğu müzede olduğu gibi giriş ücretlidir.Müze kartınız ile Sümela manastırını yıl boyunca 2 kez ziyaret edebilirken Müze kart plus sahibi iseniz istediğiniz kadar ziyaret edebilirsiniz.Müze kartı olmayan ziyaretçiler için giriş ücreti 20TL’dir.

Sümela Manastırına Nasıl Gidilir?

 Sümela manastırının adresi : Sümela Manastırı –Maçka/Trabzon

Sümela Manastırına Nasıl Gidilir?

Eğer ailenizle birlikte aracınız ile geldiyseniz ve doya doya gezerek gitmek istiyorsanız Trabzon merkezinden güneye doğru giderek Maçka ilçesine ulaşabilirsiniz.Maçka ilçesine ulaştığınızda  16Km doğuda Altındere köyü bulunmaktadır. Buraya kadar aracınız ile kolay ve rahat bir şekilde gelebilirsiniz. Fakat manastıra ulaşabilmeniz için dik ve virajlı yollar bulunmaktadır.Eğer özel bir aracınız ise Maçka ilçesinden manastıra ulaşan minibüsleri kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu